Coronaen kan tvinge mig til at skære ned
Med otte heste i træning bidrager forretningsmanden Flemming Salomonsen til at holde gang i væddeløbssporten i Danmark, men en større nedskæring lurer lige om hjørnet.
-Som selvstændig er jeg hårdt mærket af Corona virussen, fortæller Flemming Salomonsen.
-Der kommer stort set ingen indtjening og jeg har en regning på mine heste på cirka 60.000 kroner om måneden. Det siger sig selv, at det kan jeg ikke magte ret meget længere, fortsætter Flemming Salomonsen.
-Konsekvensen bliver formentlig jeg må tage nogle af hestene ud af træning og finde et sted til dem på landet, da de næppe er til at sælge, funderer Flemming Salomonsen.
Som Galopservice kunne berette for noget tid siden har Flemming Salomonsen foræret Scandinavian Open vinderen Efesos væk til hingsteholderen Mette Fruergaard i Aalborg.
”Det er fortsat mig som står for garant for gevinstudbetalingen på 250.000 kroner, til den første skandinaviske derbyvinder efter Efesos, såfremt det sker- det er med 150.000 kroner til opdrætteren og 100.000 kroner til dens ejer, slutter Flemming Salomonsen.