GalopService.dk skifter ejer og redaktør
Efter to år som ejer og redaktør af GalopService.dk ønsker Karsten Bønsdorf ikke at føre siden videre.
Undertegnede overtager siden og bliver samtidig redaktør, og eneskribent på siden.
Tak til Karsten for en god indsats.
Skiftet kommer ikke til at medføre nogen større ændring på det journalistiske.
Hovedvægten bliver stadig med fokus på dansk galopsport, med fifty-fifty deling i mellem Klampenborg og provinsgaloppen.
Der er flotte besøgstal til historierne om provinsgaloppen.
Vi vil fortsat gøre en del ud af både svensk og norsk galopsport, ligesom vi naturligvis følger de skandinavisk trænede hestes løb udenfor Skandinavien.
Vi vil fortsat være helt neutrale i vores dækning.
Vi har ingen favorittræner eller favoritjockey, eller favorithesteejere.
Vi vil også i 2023 tage fat i historierne omkring omklædningsforholdene for rytterne, men også banernes sundhed. Vi har netop modtaget et skrækkeligt indlæg fra en mangeårig ven af galopsporten, som er dybt fortvivlet over hvorfor hendes delejede hest skulle miste livet på grund af et stort hul på banen, som naturligvis skulle være ordnet omgående.
Vi lover opdatering af hjemmesiden 365 dage om året.
Godt nytår.
Hilsen
Carsten
Foto: Roger Hansson