Gammel er ældst – og bedst!
Gammel er ældst, hedder er nordisk ordsprog – og vi tilføjer – er bedst!

Foto Elina Björklund.
12-årige Stonefield Flyer trænet af 91-årige Claes Björling vandt søndag eftermiddag sin tredje sejr i år på Bro Park.
Normalt skulle både hest og træner været på pension, men hvorfor egentlig det, når det går så godt.
Søndag eftermiddag kunne Stonefield Flyer med lærlingen Mathilde Dupuy, der her red sit blot andet løb, vinde på Bro Park.
Det var tredje sejr i træk for Stonefield Flyer, der trænes af nok verdens ældste aktive galoptræner, Claes Bjørling.
Stonefield Flyer (Kheleyf) har nu startet 114 gange og har vundet 17 sejre og i alt 1.6 mio. SEK.
Dagen sejr var 33.200 SEK værd og blev vundet efter kamp med hals foran Sharp Eye med Anders Tapia Dalbark.
Sejren til Stonefield Flyer var ikke den store overraskelse for V64-spillerne, der havde den afkrydset på 17%.
Det var derimod Label Black med Giovanni Neri i 4. afdeling på kun 5% samt Russell med Maikel N. Bravo i 6. afdeling på 4% – her skuffede Nyhavn atter som storfavorit og sluttede på en fjerdeplads.
I V64-spillet blev gevinsten på 45.497 kroner – alle vindende systemer spillet i Sverige – to af dem endda spillet udelukkende efter puljen for 6-rigtige.
De får hver gevinsten udbetalt 2.5 gange – 113.742 kroner!