Håber på bedre held
2020 har indtil videre ikke været nogen jubeldans for hesteejeren Flemming Salomonsen.
Flemming Salomonsen havde store forventninger til sine heste, da nytåret blev skudt ind, men foreløbig har resultaterne været skuffende
”Jeg håber, at det vender for mig i eftermiddag, hvor jeg har tre heste til start i Aarhus, siger Flemming Salomonsen.
”Jeg er selvfølgelig mest spændt på Sea The Shadow i hovedløbet, som i min optik hedder Jyllandsløbet og intet andet, fortsætter Flemming Salomonsen.

efter Sea the Shadows sejr. Foto Stefan Olsson.
”Det var en drøm for mig, da Sea She Shadow i vinter blev udtaget til Dubai. Jeg var selv dernede, men Sea The Shadow blev desværre skadet og nåede kun en start, hvor den var langt under standard, forklarer Flemming Salomonsen.
Sea The Shadow og en rækker øvrige heste blev trænerskiftet fra Francisco Castro efter hjemkomsten fra Dubai, og Flemming Salomonsen valgte at sende sine heste til Bettina og Kim Andersen.
”De har lavet et godt stykke arbejde med Sea the Shadow så langt, synes Flemming Salomonsen.
”Hun har startet en gang for dem og var fjerde, uden at være sat hårdt op. Jeg tror den er bedre i eftermiddag med løbet i kroppen. Hun stod 2200 meter fint i generalprøven, så distancen vil ikke besvære hende, bedømmer Flemming Salomonsen.
Sea The Shadow går til start efter 75, fem kilo under den højst handicappede i provinsens bedst betalte galopløb.
Flemming Salomonsens øvrige startheste på lørdag er Persona og North Bay Sunrise.
Flemming Salomonsen har også været involveret i travsporten.
”Jeg købte mig i fjor ind i travhesten Express De Luxe, og det begyndte lovende med sejr. Desværre fik hesten en alvorlig skade, som betød den måtte aflives, forklarer Flemming Salomonsen.
”Jeg skal have en ny travhest på det tidspunkt, og det skal være min egen, og den skal også i træning hos Axel Jacobsen, sammenfatter Flemming Salomonsen.