Prisvinder med uændret opstilling i 2023
For nogle uger siden blev fynboen Sussi Hald kåret som årets amatørtræner i dansk galopsport ved Hestesportens Galla i Aarhus.
– Vi kører videre i år med de to samme heste, fortæller den tidligere professionelle jockey.
– Lemon og Shenanigans, beretter Sussi Hald.
De to heste havde en god sæson i fjor. De indløb til sammen 92.900 kroner, og sikrede Sussi Hald tredjepladsen i den interne fynske liga, hvor Bolette Rosenlund vandt med 124.500 kroner foran Sarah Langholm Hornstrup med 110.370 kroner.
– Jeg har hestene stående på landet med dejlige folde. Rider selv ud i træningen med hjælp af Rikke Andersen, forklarer Sussi Hald.
Den fynske amatørtræners bedre halvdel John Antonsen har også fortid som professionel jockey, men ham ser man ikke længere ride i træningen.
– John er for nylig fyldt 78, men derfor kunne han jo godt ride, men han har fået en ny hofte, beretter Sussi Hald.
Foto: Kjeld Mikkelsen