Jockeyskifte på Derby Trial Stakes vinder i derbyet
Jockey Carlos Lopez gjorde ikke en forkert bevægelse, da han efter alt at dømme parkerede Marc Stott trænede Honour Code i feltet til Dansk Derby, med sejren i Derby Trial Stakes.

Foto Burt Seeger
”Men han skal ikke ride den i Dansk Derby som bliver næste start. Oliver Wilson kommer på. Han er min førstejockey, fortæller Marc Stott søndag morgen.
Det var med blandede følelser Marc Stott tog hjem til Aarhus efter Derby Trial Stakes.
Både Palazzi og staldkammeraten Verduzzo brød ud i banen i tribunesvinget og tabte mange meter. Palazzi var ellers godt inde i derbyvarmen inden løbet medet formtal på 78, men nu hænger billetten i en tynd tråd.
”Det var noget skidt. Jeg ved ikke om Palazzi blev forskrækket da den mødte overkørslen med sand i svinget. Det er noget møg med de overkørsler på græsset, synes Marc Stott.
”Vi kan nok kun håbe på at nogle som sikkert nu står højere end Palazzi, vælger Larch Ærespræmie, så han kan få chancen, i Derbyet men det er jo ude af mine hænder, siger Marc Stott.
”Jeg var selvfølgelig meget tilfreds med Honour Code. Jeg synes den viser omkring formtal 80, og så i hans bare tredje start. Dansk Derby bliver højst interessant for hans vedkommende.
”Jeg er meget glad på ejeren Kim Hansens (Stutteri Siki red. anm.)vegne. Han har lagt et stort arbejde i mange år for galopsporten i Aarhus, så han fortjener det her, mener Marc Stott.